Home Soovitused Oktoober on rinnavähi teavituskuu. Merike Värik- haigus on varajases staadiumis ravitav. Aita end abistada

Oktoober on rinnavähi teavituskuu. Merike Värik- haigus on varajases staadiumis ravitav. Aita end abistada

October 8, 2018

Osalesin 5 aastat tagasi Merike Värik kutsel, meediaesindajana,  MTÜ Põhja-Eesti Vähihaigete Ühenduse 15- aasta tegutsemise aastapäeva pidulikul koosviibimisel. See kajastamise ülesanne oli mulle päris keeruline ma mäletan. Pean mainima, et tõsiste lugude kirja panemine on mulle endiselt raske. Samas tean, et elu pole vaid ilu. Selle viie aasta jooksul on nii mõndagi meie mõlema elus muutunud ja juhtunud. Paljuski ka head.

Oktoobrikuu teine nädal on ülemaailmne rinnavähi nädal, mille raames toimub ka Eestis erinevaid teavitusüritusi eesmärgiga tõsta elanikkonnas teadlikkust rinnavähi varajase avastamise olulisusest rinnavähi ravis.

Merike, kes oli tookord ürituse üks organiseerija, on täna juba kaheksa aastat tagasi edukalt seljatanud rinnavähi. Ta on kogenud kõiki vaimseid ja füüsilisi pingeid ja vaevusi, mida teevad läbi rinnavähki haigestunud naised.

Rinnavähist edukalt paranenuna on Merike Värik täna tegutsemas Regionaalhaigla vähihaigete teabetoas nõustaja-tugiisikuna. Merike haigestus kaheksa ja pool aastat tagasi ning tal õnnestus oma kurjast vaenlasest jagu saada. Nüüd jagab ta oma kindlustusfirmas oleva põhitöö kõrvalt teabetoas saatusekaaslastele nii moraalset tuge kui ka praktilist nõu. Meie varasema kohtumise viie aasta sisse on mahtunud Merikese Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli diplomi omandamine ning minul kahjuks ka lähedase inimese, kes oli alla 50- aastane sel hetkel, rinnavähki haigestumine. Merikese tugi tema haigusega võitlemisel oli äärmiselt oluline ja tänuväärne. Olgugi, et minu lähedane mõistis kui tõsise haigusega ja milliste võimalike tagajärgedega tal tegemist on, mõjus juuste, ripsmete, kulmude ning küünte kaotus, mis olid maksimaalse ravi kõrvaltoimed, talle emotsionaalselt laastavalt. Merike oli olemas, kellega rääkida oma hirmudest, ta lohutas, andis enda paranemise eeskujuga lootust ning kutsus teda erinevatele teaduspõhistele loengutele, mis aitasid emotsioonidega toime tulla. Täna on see minule armas inimene taas kahupea, kaunis ja elurõõmus naine.

Enne põhiteemasse minekut

Eesti Vähiliit hindab Merikese panust kõrgelt, tunnustades teda Tervisemessil töö eest vähipatsientidega ja ühingute eestvedamisega „Aasta tervisetegu 2018“ tiitliga. Vestlesime Merike Värikuga rinnavähi nädalal haigestumise ja abi saamise teemadel. Teda jätkub rinnavähi fookusega ka teistesse meediakanalitesse ning 7. oktoobri ETV hommikuprogrammis „Terevisioon“ ütles ta välja kaks oma unistust. „Minu suur unistus on, et ka Eestis algaks rinnavähi sõeluuring 40 aastaselt, mis on paljudes teistes riikides kehtestatud vanusemäär. Ja teine unistus on, et kõik keemiaravile minevad patsiendid saaksid tasuta parukad.“

Rinnavähk on varajases staadiumis ravitav

Oktoobrikuu teine nädal on ülemaailmne rinnavähi nädal, mille raames toimub ka Eestis erinevaid teavitusüritusi eesmärgiga tõsta elanikkonnas teadlikkust rinnavähi varajase avastamise olulisusest rinnavähi ravis. Samuti on rõhk üleskutsel osaleda tasuta sõeluuringutel. Korraldatavate ürituste raames kogutakse annetusi mammograafiauuringu tegemiseks ka ravikindlustamata naistele.

Varajasel avastamisel ja korraliku raviga on rinnavähk üks kergemini ravitavatest kasvajatest. Rinnavähki haigestumine sõltub paljuski pärilikust riskist ning kõige kindlam viis varajaseks avastamiseks on käia regulaarselt sõeluuringutel. Nii on suurem tõenäosus avastada vähk juba selle arengu esimestes staadiumites, sest mõnel juhul ei põhjusta rinnavähk algselt kaebusi ega ole tuntav käega rindu kombates.

Merike Värik tegevus vähihaigetega on seotud lisaks sellele, et haige vajab lisaks ettevalmistavale teavele vähki haigestumisest, ravist ja selle kõrvaltoimetest, ka psühhosotsiaalset toetust. Seetõttu kogunevad tänaseks juba 20 aastat iga kuu viimasel teisipäeval, septembrist maini, Põhja-Eesti Vähihaigete Ühingu ja Rinnavähk BCF ühingu liikmed Nõmme endisesse Onkoloogiakeskuse ruumidesse, eesmärgiga omavahel suhelda ja sooviga saada läbi loengute teaduspõhist informatsiooni oma haiguse ja paranemise võimaluste osas.

Foto: Sander Sellin

Merike Värik oma missioonist ja eesseisvatest tegemistest 

„Kaheksa ja pool aastat on möödas minu vähki haigestumisest. Aeg lendab!“ ütleb Merike mõtlikult, imestunult ja lisab „Täitunud on ligi seitse aastat kui olen nüüd ise nõustanud vähipatsiente ja korraldanud tasuta teavitusüritusi, mis toimuvad iga kuu viimasel teisipäeval Hiiul endise Onkoloogia haigla ruumides.  Kuulajate hulgas on erineva vähi diagnoosiga haiged ning nüüd juba 5 aastat ka minu poolt loodud  MTÜ Rinnavähk BCF loomise raames loenguteemade selektsioon rinnavähi patsientidele mõeldud loengutest. Koosviibimistele olen esinema kutsunud erinevaid arste, geneetikuid, lümfiterapeute. Seega jaganud tasuta teaduspõhist informatsiooni. Järgmine loeng toimub 30-ndal oktoobril kell 16.00 asukohaga Hiiu 44, Tallinn, kus  esineb Onkoloog Lea Vahter. Loengu teema on “Rinnavähist onkoloogi pilgu läbi“ annab Merike ülevaate ja lisab taaskord, et loeng on tasuta.

Saime teadlikuks, et selle ligi seitsme aasta  jooksul on teabetoas nõustatud üle 5000 patsiendi. Et teisi paremini aidata omandas Merike Värik oma kahele eelnevale kõrgharidusele (kultuur ja majandus) Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis õe erialal. Nüüd täiendab ta end vaimse tervise teemadel. Jõuame jutuga tasuta sõeluuringuteni kuhu kutsutakse 50–69-aastasi ravikindlustatud naisi iga kahe aasta järel. Merike saatis meile ravikindlustatud naiste sünniaastate numbrid keda 2018. aastal kutsutakse rinnavähi sõeluuringule.  Need on 1949, 1950, 1956, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966 ja 1968. Täpne info haigekassa lehel SIIN

„Panen südamele, et kuna aasta lõpuni on jäänud ainult 2, 5 kuud, siis palun kasutage ära võimalus tasuta uuringule. Kui teil ei ole kutset postkasti saabunud ja teie sünniaasta on esindatud, siis võtke ise ühendust oma lähima haigla registratuuriga ja broneerige aeg”. Merike lisab, et ravikindlustuseta naistel on sõeluuringu maksumuseks kahe rinna kontrolliks vaid 26 € , mis on summa hingerahuks oma täisväärtusliku elu jätkamisel.

Merike kutsub osa võtma 13. oktoobril Kadrioru pargis toimuvast heategevuslikust rinnavähi teavituse eesmärgil korraldatud Roosa Lindi Jooksust. Vaata lisa siit: roosa lindi jooks.  Jooksu eesmärk on tõsta inimeste teadlikust ja juhtida tähelpänu rinnavähi sõeluurigu olulisusele. Kohapeal on võimalus ka teha Mammograafia bussis uuringut.

Tasuta mööda Eestit sõitvate mammograafiabusside ajakava 2018. aasta lõpuni ning Tallinn -Harjumaa varajase rinnavähi avastamise kabinetid

Kuressaare

Kuressaare Haigla, Aia 25, 01.10 – 29.11 kontakt 627 4470

Valga

Valga Haigla, Peetri 2, 08.10 – 12.10 kontakt 731 9411

Viljandi

Viljandi turu parkimisplatsil, 15.10 – 26.10 kontakt 731 9411

Järvamaa

Paide

Järvamaa Haigla hoovis, Tiigi 8, 29.10 – 09.11 kontakt 731 9411

Tartu

Tartu Kaubamaja peasissekäigu juures, Riia 1, 12.11 – 23.11, 10.12 – 21.12 kontakt 731 9411

Rinnavähi varajase avastamise uuringud Tallinnas ja Harjumaal
Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Sütiste tee 19
tel 617 2405
mob 53 006 334
Mammograaf Rinnakliinik, Kotka 12 ja Estonia pst 1/3
tel 627 4470
tel 627 4222
Ida-Tallinna Keskhaigla,
Diagnostikakliinik (Magdaleena radioloogia osakond), Pärnu mnt 104, C korpus 1.korrus
tel 666 1900

 

 

 

You may also like

Leave a Comment