Home Soovitused Igavesti moodne keskkonnahoid

Igavesti moodne keskkonnahoid

September 29, 2020

Täna on pisut teistmoodi postitus. Nimelt võtame teemaks ühe suure nuhtluse, mis kindlasti paljusid kodus häirib – vanade patareide korjumine ja räägime ka sellest, kuidas vanad patareid ja akud ohutult jäätmekäitlusesse saata. See on väga oluline teema, sest väga tihti visatakse vanad patareid lihtsalt prügisse, aga seal võivad need palju halba korda saata.

Leia patakatele oma koht

Mida rohkem aeg edasi, seda enam kasutame me patareide või akude peal töötavat tehnikat. Kui patareid tühjaks saavad või aku eluiga lõpule on jõudnud, siis neid niisama prügi sisse visata ei tohi. Mina soovitan leida kodus üks sahtel või kapiriiul, milles on eraldi karp just selliste jäätmete jaoks. Kui kodune kogumiskoht on paigas, siis tuleb meeles pidada seda ka aeg-ajalt ohutusse kohta tühjendada.

Vanad patareid ja akud käivad kogumiskohta – nende kogumisega tegelevad sama liiki tooteid müüvad ettevõtted ning samuti ka jäätmejaamad. Seega – kui mõnes kaupluses müüakse neid samu patareisid või akusid mida soovid ära anda, siis just nende kätte võidki oma vanad akud ja patakad viia. Omale lähima tagasivõtukoha leiad aadressilt kuhuviia.ee.

Miks need prügisse ei sobi?

Tavalise olmeprügi sekka visatud vanad patareid jõuavad koos kogu muu prahiga prügimäele ning teadupoolest seda prügi ei sorteerita. Prügimäel hakkab patarei aga lagunemise käigus meie loodust mitmel viisil reostama.

Esiteks tekitab lagunemine fotokeemilisi reaktsioone, mis tekitavad õhureostust ja selle läbi jõuavad mürgised gaasid meie sissehingatavasse õhku, seal hulgas ka neid samu kasvuhoonegaase, mis hoogustavad kliimamuutusi. Palju patareides olevatest mürkidest leiavad ka tee põhjavette ja sealt edasi veekogudesse mis pakuvad meile toitu ning joogivett. Teadlased leiavad üha enam ja enam patareidest ja akudest pärit metalle ning  kemikaale meie toidulauale jõudvatest kaladest ja muudest mereandidest. Kõigele lisaks reostavad need ka pinnast nii tugevalt, et seal ei kasva väga pikka aega enam ühtegi tervet taime.

Töödeldakse uueks ümber

Kogumispunkti viidud akud ja patareid saavad omale uue elu. Nimelt võetakse need lahti, elemendid sorteeritakse ära ning nendest tehakse uusi patareisid, kodutehnikat ja erinevaid tarbeesemeid. Heaks näiteks on autoakud mille puhul on kogumine niivõrd hea, et 95% uutest autoakudest on toodetud vanadest autoakudest. Uuele ringile saatmine on tähtis ka seetõttu, et paljud patareidele olulised metallid on ühtlasi ka väga raskesti kaevandatavad ja seega paljudele tootjatele tohutult vajalikud.  Anname siis kõik omalt poolt parima, et meie looduskeskkonda säästa ning pidagem meeles, et patakas pole prügi.

You may also like

Leave a Comment