“Lugesin hiljuti artiklite, mille autor kirjutab, et ostab iga talve tarvis endale uue mantli. Tõsiselt? Kas seda pole veidi liiga palju? Ise panustan ma iga mantli ostu veidi enam ja suhtun sellesse kui väärt investeeringusse,” kirjutab moeblogija Caroline Topperman Huffington Postis.
Toppermani sõnul eelistab ta pigem klassikalist lõiget ja kvaliteetset materjali just sel põhjusel, et igal aastal ei oleks tarvis uus mantlit muretseda. Taolise praktika ainus puudus on see, et paari aasta pärast hakkab ühte ja sama mantlit kapist välja võttes lihtsalt endal igav.
Kuidas tuunida vana mantlit nii, et see paistaks taas uuena?
- Keemiline puhastus. Üllatus isegi, milliseid imesid võib pelga keemilise puhastusega korda saata. See peaks mantli värskendamisel alati esimesene samm olema.
- Toppide eemaldamine. Topid annavad muidu korralikule mantlile alati veidi väsinud ilme. Enne järgmiste sammude peale mõtlemist, tuleks oma mantel korraliku topieemaldajaga üle käia.
- Uued nööbid. Üsna ilmselge soovitus. Kui ka mantel on küll juba aastaid kasutusel olnud ja väga hea kvaliteedi tõttu siiani peaaegu uuena paistab, võivad kulunud ja vanamoodsa välimusega nööbid siiski kogu mulje rikkuda. Nööbid ei maksa eriti midagi ja neid võib mantlil vahetada kas või igal aastal!
- Tee mantel lühemaks. Tihti me seda võimalust ei kaalu, kuid tõesti – miks mitte anda mantlile uus elu hoopis lühema lõikega? See ei olegi tavaliselt nii vaevarikas muudatus kui esmapilgul paistab ja võib anda su mantlile täiesti uue ja värske ilme. Varem poolpikk või pikk olnud mantlist saab nüüd hoopis sinu uus lemmikjakk!
- Uuenda ääriseid. Võib juhtuda, et osted uue mantli äärised rebenevad juba mõne kuuga. Selle asemel, et mantlit vahetada või uus osta, võid sa hoopis mantlile omapärasemad ja ilusamad äärised õmmelda. Eri värvi äärised värskendavad mantli välimust oluliselt.
- Kõik on kinni detailides. Suurepäraseks näiteks on siin vöö, tänu millele saad sa mantli välimust ja seda, kuidas ta su seljas istub, muuta kardinaalselt. Õhukese kanga peale sobib tasakaalustamiseks kenasti laiem vöö. Nahk mõjub väga hästi igasuguse kangaga. Samuti võid lõigata mantli alläärest mõned sentimeetrit kangast, et teha mantel ise lühemaks ja lõigatud jupist õmmelda mantlile vöö.
- Ka ilus pross sobib hästi mantlile uue ilme andmiseks. Vanaaegseid ja stiilseid prosse võib hulganisti leida näiteks kaltsukatest ja taaskasutuskeskustest. Pross on hea näide väikesest vaevast, mis võib mantli tuunimisel väga tõhusaks abivahendiks osutuda.
- Varrukate lühemaks tegemine on samuti odav ja tõhus viis mantlit kohendada. Võid uue lühemate käistega mantli jaoks osta juurde ka sobivad küünarnukkideni kindad.
Loomulikult jääb alati alles võimalus lihtsalt poodi minna ja uus mantel osta. Siiski tuleks enne seda veidi oma prioriteete kaaluda – väike mantlivärskendus tuttuue mantli asemel jätab sulle vaba raha näiteks uute saabaste jaoks!