Home Ilu-uudised Cool siis ja cool praegu: naistepäev 50 aastat tagasi

Cool siis ja cool praegu: naistepäev 50 aastat tagasi

March 8, 2017
naistepäev-coollook

Tähtsamad asjad kõigepealt: kõige vingemat naistepäeva meile, kallid naised! Pole üldse tähtis, et väga paljud kirtsutavad selle päeva peale nina ja kutsuvad seda nõukaaja igandiks. Kui meil on põhjust end üles lüüa, endale tükk torti lubada ja päeva jooksul mehelt või töökaaslaselt ehk lilleõiski saada, siis meie poolest laske aga tulla!

Tõepoolest  – 20. sajandi esimesel poolel võttis Nõukogude võim kiirest ÜRO poolt peetud naistepäeva kärmelt oma plaani ning aja möödudes sai sellest suisa püha, mil puhati ja tööd ei tehtud. Kui keegi ikkagi pidi, siis olid need mehed. Naiste tähtsus emana muutus suisa ikooniks ning üks vaba päev aastas oli vähim, mida võimud teha said, et sellele tähelepanu pöörata. Eestlaste teadvusesse juurutas naistepäeva tõepooles Nõukogude võim.

Mingit “nõukanostalgiat” me täna siin õhutada sugugi ei taha. Vastupidi, kuna pärast 1990. aastat, kui Eestis seda päeva veel viimast korda pühana ja vaba päevana peeti, on 8. märtsist saanud pigem päev, mil poolnaljaga teineteisele “kena naistepäeva” soovitakse ja torti süüakse. Tahaksime täna pigem meenutada, mida see vaid mõned aastakümned tagasi tegelikult tähendas. Milline oli see Nõukogude Naine, kelle auks 8. märts riigipühaks määrati.

Nõukogude moe eeskujudeks olid peamiselt siiski lääne ja muu vaba maailma disainerid ja mood. Pildid, mida sealsetes ajakirjadest nähti, tegid kadedaks ja neid lõikeid püüti koduste vahenditega järele kopeerida. Kui paneme kõrvuti 1960. ja 1970. aastate klantspildid liidumaadest ja näiteks Suurbritanniast, siis näeme, et üldjooned on sarnased. Twiggy suured ja rõhutatud silmad, lühikesed kleidid, dekoltee puudumine, üle põlve sukad ja säärikud – kõike seda leidus siingi. Pildid on lihtsalt tuhmimad.

Möödunud sajandi säravamaid moepilte vaadates tuleb esile mängulisus ja teatav tüdrukulikkus, millest meil ka tänapäeval väga palju õppida on. Hetkel jookseb kinodes ka film möödunud sajandi ühest säravamast naisest – Jackie Kennedyst. Minge vaatama! 1960. aastate mood oli lihtsalt niivõrd äge ja mõjutab moetööstust tänase päevani.

Kevad on peagi käes ja ega suvigi kaugel pole. Oleme oma eelmistes postitustes juba ka välja toonud, et minikleidid, kõrged põlvikud, sukad ja säärikud on eriti in praegu. Soovitamegi see kõik kombineerida nende preilide tüdrukulikkusega, keda käesoleva postituse piltidel imetleda saab. Veidike naivismi ei tee kunagi paha – see tuleb vaid stiilselt ja coolilt välja kanda!

 

You may also like

Leave a Comment