Home Ilu-uudised Maagilise jõulukuu kultuurisoovitus: “TEMET NOSCE ehk tunne iseennast” näitus vanalinnas

Maagilise jõulukuu kultuurisoovitus: “TEMET NOSCE ehk tunne iseennast” näitus vanalinnas

December 4, 2018

Põlema süüdatud jõulutuled ning taevataadi poolt puistatud valge lumesadu on juba hinge loonud jõulutunde, milles on alati palju pidulikku, veidi mõtisklevat ja midagi maagilist. Maagilise jõulukuu juurde kuulub, nii minul kui paljudel teiselgi, erinevate muusika, teateri ja kunsti kultuurisoovituste osas, omale tavapärasest enam lubada ning kindlasti ka Tallinna vanalinnas jalutada, et osa saada jõuluturu melust ja jõulupuu ilust.

Kui oled samuti sattumas Tallinna vanalinna jõuluturule, siis soovitaksin maagiaannuse mitmekordistamiseks, astuda läbi Raekoja platsi äärel asuvast Õpetajate Majast, sest sealses kunstigaleriis on avatud ebamaiselt mõjuv näitus, mis on kokku pandud kunstirühmituse Studio 22 töödest. Näitus kannab pealkirja:  “TEMET NOSCE ehk tunne iseennast”.

Rühmitus Studio 22 kujunes välja 1970. aastate alguses, ning sinna kuulusid loovisikud, kes osalesid kunstnik Tõnis Vindi kodus toimunud vabas vormis loengutel. See oli samaaegselt nii kunstnike loominguline rühmitus kui ka õppestuudio, millega liitusid aasta-aastalt üha uued huvilised.

Studio 22 iseloomustab traditsioonilisest erineva vaatenurga avamine kultuuripärandile. Kõige põhjalikumalt käsitletud teemad kattusid juhendaja Tõnis Vindi eluaegsete huvidega – vanade kultuuride geomeetriline sümboolika, rahvakunsti ornamentika ning Kaug-Ida kunst ja selle filosoofiline aspekt, eriti I Ching. Kujundisüsteeme võrreldi läbi aastatuhandete, otsiti loominguliste tegevuse ajendeid, püüti liita isiklikku kogemust üldkehtivaga. Toimus otsekui väljumine maailmast kuhugi ajatusse kaugusesse, kust pöörati pilk tagasi.

Lisaks eelnevale võib Studio 22 rühmitust käsitleda ka kui liikumist, milles osalejad on leidnud, et kunstiga tegelemine on nende jaoks vahendiks vaimse avanemise teel. See on omalaadne eetiline suhe inimese ja kunstiloomingu vahel, mis kaugemas eesmärgis võib anda meile uusi ja senisest erinevaid võimalusi. Loe pikemat tutvustust SIIT

Osalevad kunstnikud: Tõnis Vint, Sven-Erik Stamberg, Riina Grethiel Leppoja-Kaljusmaa, Raini Laide, Rainer Kurm, Martin Vällik, Mauri Gross, Marge Viirg, Marge Laast, Mae Kivilo, Jaak Saks, Jaak Johanson, Ingrid Järv, Evar Riitsaar, Eva Vint, Eneli Luiga, Agu Pilt (1951-2002).

Näitus on avatud 11. jaanuarini. Leia ka 22.11 toimunud piduliku avamise galerii.

Osalevad kunstnikud

Maagilist jõuluaega!

 

You may also like

Leave a Comment