Suve lõpul tutvusin naisega, kes tööalaselt tegutseb käsimüügi ravimite ja toidulisanditega meditsiini-ja ilutooteid maaletoovas ettevõttes. Jutuajamine algas küll ilu teemadega aga jõudsime ka terviseni. Ka vanuseni. Ja selleni, et miks naised on tujukad. Põhjusteks on hormoonid, mis aktiveeruvad PMS ning menopausi tõttu ja seda nii eel, ajal ja pärast.
Septembri lõpul oli tal töiseid tegemisi rohkelt, sest organiseerimisel oli pere- ja naistearstidele suunatud seminar teemal PMS ja menopaus ning ka meeste seksuaaltervis vanemas eas. Seminari peaesinejaks oli naiste tervisest kõnelemas Prof. Dr. Petra Stute Šveitsi Berni Ülikoolist ning meeste tervisest rääkis meestearst Dr. Kristjan Pomm Tartu Ülikooli Kliinikumist. Mul avanes võimalus osaleda kui uudishimulik ja naine.
Seminari lõpus tabasin end mõttelt, et pole ime, et mehed naisi ei mõista ja müsteeriumiteks peavad. Nemad jäävad igavesti nooreks aga naistel tuleb hormoonide kõikumistega ja sellega kaasnevate füüsiliste ja emotsionaalsete muutustega hakkama saada, alates kui tüdrukust sirgub naine. Sain targemaks, et tervise eest hoolitsevate, mitte ülekaalulistel meestel, vanusega seoses sekselu kvaliteet oluliselt ei lange. Samuti ei mingeid kontrollimatuid tujumuutusi, füüsilisi vaevusi ega kurbustunnet, et nüüd ma enam pole konkurentsis. Aga meie naised, meid on loodud nii- meil on emotsioonid ja tunded, mida põhjustavad tegurid, mis annavad meile võimaluse, erinevalt meestest, pakkuda arenemise- ja kasvamise keskkonda, et uus elu saaks maailmasse saabuda.
Mis ja miks meid vaevab? Need on nn. päevadega seotud aga mis on PMS, PMDD
Selleks, et lapsi ilmale tuua, siis meie munarakud on pidevalt toimetamas. Elame kuupuhastuse ehk menstruatsioonitsüklis, et kõik oleks elu loomiseks valmis. Normaalne menstruaaltsükkel kestab keskmiselt 28 päeva. Kui see muutub ebaregulaarseks ning esineb muutusi, siis no tegemist menstruaaltsükli häirega. Menstruaaltsükli häireid esineb 20 protsendil ning menstruatsioonieelseid vaevusi 20-40 protsendil naistest puudutades täisealisi, noori ja menopausieelses eas olevaid naisi. Kui menstruaaltsükli häirete alla saab liigitada vererohkuse, -vähesuse, valulikkuse või menstruatsiooni puudumise probleemid siis eraldi peab silmitsi seisma ka premenstruaalne sündroom (PMS) sümptomitega.
PMS on seotud menstruaaltsükliga ja algab reeglina nädal kuni kaks enne päevade algust. Vaevuste täpsed põhjused pole teada, kuid see on seotud hormonaalsete talitlushäiretega (serotoniin ja dopamiin), samuti prolaktiini liiga kõrge tasemega veres. Menstruaaltsükli häired ja PMS mõjutavad üldist elukvaliteeti, sest vaevusi esineb nii füüsilises, emotsionaalses ja ka olmelises plaanis.
PMS sümptomid:
Füüsilised: peavalu, pinge rindades, väsimus, seljavalu, kaalutõus, kõhu krambid, iiveldus, nahaärritused.
Emotsionaalsed: meeleolumuutused, ärevus, kurbus, keskendumisraskused, rahutus
Olmelised: unehäired, söögiisu tõus, konfliktsele käitumisele kaldumine
Sümptomid võivad kesta kogu menstruatsiooni aja ja ainuüksi juba üks loetletud sümptomist põhjustab juba naise elukvaliteedi langust.
80-90% sünnitusealistel naistel esineb vähemalt üks PMS sümptomi tunnus
30-40 % naisi vajavad PMS sümptomite osas ravi
3-8% PMDD (premenstrual dysphoric disorder) on PMS aga väga tõsises vormis, kõik sümptomid on võimendunud.
Minu kommentaariks on see, et kuulun nende protsentide alla küll. Õnneks kõige väiksema määraga aga koheselt tuli meelde kaks minu head sõbrannat, kes on olnud või on endiselt rohkem vaevatud. Esimene, on tänaseks juba emaks saanud kuid hilisemas eas siiski kui mina, ja oli arusaamatu, et ta tühistas tihti erinevaid koos planeeritud kultuuriüritusi kui piletidki juba ostetud, põhjustega mul hakkavad päevad, mul on või olid. Emadusega ma seda pole tema osas enam täheldanud. Teine sõbranna, kellel täitus 30 eluaastat ja pole sünnitanud, on kohe tõsiselt PMDD all kannataja. Lausa kiirabi peab kohale kutsuma, sest vaevused on väljakannatamatult rasked.
Keegi ei peaks aga kannatama, sest kui on mure on ka lahendusi. Nii see elu käib, et murede lahenduseks luuakse võimalusi.
Tõhus hästitalutav mittehormonaalne looduslik abi
Euroopa Meditsiiniagentuur (EMA) on tunnistanud mungapipara ekstrakti hästitalutavaks ja toimivaks premenstruaalset sündroomi ravivaks ekstraktiks.
Mungapipra ekstraktiga (Ze 440) on läbi viidud uuring, kus osales 211 menstruaaltsükli häirete kaebuste ning veritsusega naist keskmise vanusega 35,3 aastat.
Etappe oli mitmeid: esialgne visiit, korduvvisiit pärast seda, kui kolme järjestikuse tsükli kestel oldi saadud ravi doosiga 20 mg Ze 440 ekstrakti üks kord päevas. Korduvvisiidil olid ravitulemustega rahul või väga rahul 91% arstidest ning 92% patsientidest. 80% patsientidest kinnitas oma soovi jätkata ravi mungapipra ekstraktiga pärast kolmekuulist raviperioodi. Järelikult elukvaliteedi paranemine oli oluline, sest suurem osa patsientidest otsustas jätkata mungapipra ekstraktiga ravi.
Ravimine mungapipra ekstraktiga (Ze 440) parandas selgelt menstruaaltsükli häiretest tulenevaid vaevusi ning oli hästitalutav.
Prefemin* Vitex agnus-castus ekstrakt (Ze 440) ehk mungapipra ekstrakt sisaldab 90 tabletti ja 1 tableti annus on 20 mg, justnagu antud uuringus patsientidele doseeriti.
Mungapipra ekstraktiga ravimisel on kõrge kasutegur ja samas väiksem riskitegur võrreldes hormoonravimitega ravimisel.
Mina ei kavatse rohkem isegi väikeste ebameeldivuste osas kannatada. Loodus pakub paremat enesetunnet!
*Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga. Müügiloa hoidja Eesti esindus: Sirowa Tallinn AS.