Home Soovitused Kaasaegne daam ja selleks olemise eelised

Kaasaegne daam ja selleks olemise eelised

January 9, 2019

Kaasaegne daam teemal intervjuu Etiketisalongi looja  ja juhendajaga Erika Kolbakov, sündis filmielamuse ajendil. Alanud aasta alguses sai televisiooni vahendusel näha dokumentaalfilmi “Callas, Kennedy, Onassis – ühe kuninga kaks kuningannat”, mis viis mõtted sellele, et mõnest naisest lausa õhkub naiselikkust ja elegantsi – igast tema liigutusest ja lausutud sõnast. Pole ime, et eelnimetatud naised kuulusid omal ajal kõrgseltskonda. Kas daamiks olemine on aga õpitav? Kas oma käitumist jälgides ja lihvides paraneb ka elukvaliteet? Kuidas end üleval pidada, et mõjuda elegantselt?

Neid küsimusi esitasime teadmistepagasiga etiketiõpetajale Erika Kolbakovile, kes viib just nimelt sellelaadseid salongiõhtuid ja koolitusi läbi ka oma Etiketisalongis, mis tegutseb Tallinnas Toompeal ja Niguliste Residentsis.

Kas naiselikkus ja elegants on õpitav?

On naisi, kes saanud vastavad teadmised ja oskused kaasa juba perekonnast, kus ta on üles kasvanud ja seda läbi eeskujude ning need lapse- või neiupõlve eeskujud on kahtlemata olulise väärtusega. Kel aga taolised eeskujud puuduvad  saavad omandada need jälgimise ja õppimise teel.

Minu juurde on jõudnud läbi oma ema suunamise noori neiusid ja tulnud ka juba täiskasvanud naisi, keda saab läbi etiketi õppe suunata oma tõelise olemuse- naiseliku olemuse suunas. Ka tänapäeva etiketikursused õpetavad, kuidas olla naiselikult enesekindel ja graatsiline. Ja paljud on selle naiseliku alge ka endas taas üles leidnud ja õide puhkenud.

Tõelise daami või härra tunned ära tema viisakusest ja enesekindlusest. Nende seltskonda sattumine on võimas ja ja meeldejääv kogemus. Tähelepanu saavutamiseks ei vaja nad mingit šokeerivat käitumist, vaid lummavad oma elegantsiga.

***

“Käitumise käsiraamatu” autor Maarja Kallast rääkis kord prantsuse naiste salajastest käitumisõpetustest, mida emad pühendasid oma tütardele. Need õpetused sisaldasid ka salarelvi, kuidas mehi võrgutada või kuidas oma meest aina ja uuesti endasse armuma panna.

Sinna juurde rääkis ta mulle ühe loo. Kord tundis prantsuse naine, et abikaasa ei pööra talle enam piisavalt tähelepanu. Ta otsustas oma väärtust meelde tuletada nii, et kui kõndis oma mehega tänaval kõrvuti, näitas ta vastutulevatele härradele keelt. Hämmeldunud mehed jäid seisma ja vaatasid naisele järele. Muidugi märkas ka abikaasa seda, et teised mehed tema naisele jäid järele vaatama. Nii sai naine tõestatud, et ta on endiselt pilkupüüdev. Seega minu järgmine küsimus.

Kui oluline on meestele, et tema kaaslane on imetletav?

Naine on ilu ja harmoonia looja. Iga tõeline mees soovib näha oma kõrval sellist naist, kes tõmbab ka teiste meeste pilke. Naiselik naine annab mehele võimaluse olla ta kõrval mehelik – see on heade omavaheliste suhete alustala. Looduse poolt on nii seatud, et naine ja mees on oma erakordsuses erinevad. Naine olgu austatud naisena ja mees mehena.

Teie olete Londonis läbinud seltskonna- ja ärietiketi programme ning leidnud endale toetavad õpetajad, kelle juures käite end igal aastal täiendamas. Kuidas teid kui väikese Eesti esindajat vastu on võetud?

Olen Londonis etiketti õppimas käinud aastast 2012 ja mind on seal meie väikesest Eestist väga hästi vastu võetud. Sinna seltskonda kuulumine on suur au, rääkimata sellega kaasnevast võimalusest külastada suursuguseid, lausa kuninglikke kohti või üritusi. Kui endistel aegadel oli etiketi puhul tegu pigem kõrgseltskonna privileegiga, siis tänapäeval on võimalus neid teadmisi omandada kõigil. Kahjuks on ikka veel palju inimesi, kes ei taju etiketi olemust ja olulisust. Etiketi on omaks võtnud need, kes hindavad elus kvaliteeti nii suhete kui ka materiaalsete asjade puhul.

Milliseid teadmisi Londonisse omandama sõidetakse? Millised on olnud seal teie meeldejäävamad hetked?

Inimesed on alati püüelnud ilu ja ideaali poole. Etiketi vallas on teenäitajaks Inglismaa ja Londonisse tullakse teadmisi omandama üle ilma. Kel elu põhivajadused kaetud, tulevad otsima elegantsi ja väljapeetust, aga sinna jõuavad ka need, kas alles soovivad omandada teadmisi, kuidas edukamalt ja enesekindlamalt nii elus kui ka äris hakkama saada.

Paljud naised eri riikidest soovivad omandada neid teadmisi, kuidas olla daamilikult kaunis ja salapärane ning luua alati head esmamuljet, kuidas liikuda, istuda, astuda enesekindlalt ja graatsiliselt, samuti vallata vestluskunsti ja peeneid lauakombeid.

Palju on inimesi, kelle elu on viinud neid Londonisse elama ja nad soovivad sulanduda sealsesse kõrgemasse seltskonda, kuhu aga ilma mängureegleid teadmata võõrast vastu ei võeta. Seltskonda kuulumiseks ei piisa ainult raha hulgast. Etiketireegel number üks on peenetundelisus teiste inimestega suhtlemisel, ja siin ei ole mitte midagi tegemist peenutsemisega.

Läbi aastate Londonit külastades on minu õpingute jooksul olnud palju huvitavaid võimalusi ja kogemusi. Kindlasti on meenutamist väärt see, kuidas eelmise aasta kevadel oli mul au olla külaline pulmade-eelsel õhtul ühel Londoni privaatklubi üritusel – The Royal Wedding Celebration Dinner. Pakuti kuningakoja liikmete lemmikroogi, kuninglikust pulmapeost ja protokollist rääkisid meile ürituse läbiviijad lord Fermoy, kes on prints Harry lähedane sugulane, ja The English Mannersi asutaja Ms Alexandra Messervy, kes aastaid olnud tööalaselt seotud otse kuningannaga. Suurepärane kogemus koos toredate inimestega elegantses London Chelseas. Lisaks seltskonna- ja ärietiketi õpingutele ei saa mainimata jätta kellaviietee naudinguid ja õpinguid hotellides Ritz, Dorchester ja Milestone.

Keda võiks tuntud inimestest tuua kaasaegse daami eeskujuks?

 “Olla võimas, see on nagu olla daam. Kui pead seda tõestama, siis sa seda ei ole,” on öelnud Margaret Thatcher väga tabavalt.

Peale Thatcheri võib ajaloost silmapaistvate daamide hulgast välja tuua veel näiteks Jacky Kennedy, keda imetlesid ja jäljendasid paljud naised üle ilma. Tänapäeva kaasaegsete daamide seast on suurepärane näide Kate Middleton (Cambridge’i hertsoginna Catherine), kelle poole vaatavad imetledes ja temaga samastuda soovides miljonid naised üle ilma. See, kuidas ta riietub, istub, astub, enesekindlalt ja graatsiliselt liigub ja kuidas inimestega suhtleb, on imetlemist väärt. Suur huvi tema vastu näitab aga seda, kuidas tegelikult on enamiku naiste salasoov olla siiski naiselik ja imetletav. Olla kaasaegne daam, sel on samad eesmärgid nagu läbi aegade on alati olnud-elegantsus ja enesekindlus.

Miks mitte kasutada daam asemel väljendit “elegantne naine”! See viitab tänapäeva targale, väljapeetud naisele, kes käib ajaga kaasas, aga samas ei jookse iga trendi järele, muutudes sel moel vulgaarseks või moenarriks.

Milline on naine, kes on väärt daami tiitlit?

Iga naine ei ole automaatselt daam, vaid daami teeb temast see, kuidas ta käitub. Daamiks on läbi ajaloo peetud naist, kes …

… on väljapeetud, viisakas ja hea suhtlemisoskusega;

… teab oma väärtust;

… riietub maitsekalt – teab, mida selga valida, et oleks eakohane, tagasihoidlik, üritusele ja tema eelarvele vastav;

… on hoolitsetud, omab head hügieeni ja hoolib oma tervisest;

… teab, et see, kuidas ta ennast ilmutab – milliseid riideid kannab –, räägib teistele, kes ta on;

… on taktitundeline, meeldiv suhtleja ja hea ärakuulaja;

…on lahke ja kaastundlik;

… on arukas, suure lugemusega;

… tunneb etiketti, lauakombeid;

… hoolib oma kodust ja perekonnast ja loob seal hea õhkkonna;

… teab, kes ta on, ja on otsustanud vankumatult minna läbi elu;

… ei luba oma meeleolul mõjutada tema käitumist;

… omab selgeid piire isiklikus ja professionaalses elus ning ta austab ka teiste isiklikke piire, millest üle ei tohiks minna;

… oskab olla nii, et temaga ei ole kunagi igav;

… ei jaga liialt oma isiklikku elu, vaid säilitab teatud salapära, et mitte muutuda igavaks, tavaliseks või lausa tüütuks

… on tasakaalukas, graatsiline, enesekindel. Ta on hästi kasvatatud.

Tõeliste daamide ja härrasmeeste seltsis viibida on ülendav ja see mõjutab ka sind ennast nii, et tulevad muutused paremuse poole ja sa jõuad kaugemale-kõrgemale.

Kokkuvõtlikult, et tasub mõelda, et millise kvaliteediga soovime oma elu mööda saata.

You may also like

1 comment

Naistepäev ülendab naiselikkust - Coollook March 6, 2019 at 3:19 pm

[…] Etiketisalongi õpetaja Erika Kolbakov aga ütles paljude muude vastuste seas, et elegantne naiselik  naine on väljapeetud, viisakas ja hea suhtlemisoskusega, kes teab oma väärtust. Ta riietub maitsekalt – teab, mida selga valida, et oleks eakohane, tagasihoidlik, üritusele ja tema eelarvele vastav ning naiselik naine on hoolitsetud ja omab head hügieeni. Artikli leiab SIIT […]

Reply

Leave a Comment